Dlaczego okulary w górach są potrzebne?Dlaczego okulary w górach są potrzebne? Powrót
HobbySport

10 października 2022

Dlaczego okulary w górach są potrzebne?

Okulary w górach – podstawowy element wyposażenia

Okulary noszone podczas górskich wypraw, oprócz kluczowej funkcji, czyli poprawy widoczności obrazu, są również rodzajem mechanicznej ochrony oczu przed kurzem, piaskiem, kamykami i owadami. Sportowe okulary powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby uprawiającej outdoorowe aktywności. W przypadku wędrówek górskich wybór odpowiednich akcesoriów jest kluczowy. Oprócz długotrwałej ekspozycji na silne światło słoneczne należy także pamiętać o tym, że siła promieniowania ultrafioletowego, które jest szczególnie szkodliwe dla wzroku, rośnie wraz z wysokością. Jeżeli planujesz wyprawę w wysokie partie gór, musisz także przygotować się na totalny brak cienia oraz odblaski od powierzchni lodu i śniegu.

Jak model okularów górskich wybrać?

Okulary w góry, które zapewnią nie tylko komfort wędrówki, ale skutecznie ochronią Twoje oczy przed promieniowaniem i działaniem czynników zewnętrznych, powinny posiadać odpowiedni filtr. Jego obecność gwarantuje ochronę przed promieniami UVA, UVB i UVC. Kolejnym istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie, jest kategoria ochronności (oznaczana symbolami 0-4). Poszczególne modele są dostosowane do konkretnych warunków oświetleniowych. Na górskie wyprawy o średnim i wysokim poziomie trudności należy zabierać modele z kategorii 3 i/lub 4, czyli:

  • soczewki ciemne, uniwersalne, przystosowane do silnego światła słonecznego (stopień przepuszczania światła 8-18%),
  • soczewki bardzo ciemne, przystosowane do bardzo silnego światła słonecznego (stopień przepuszczania światła 3-8%),tego typu soczewki wykluczają prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Specjalistyczne okulary górskie posiadają często także specjalne osłonki boczne, które dodatkowo chronią przed ostrym światłem oraz wygodne elastyczne taśmy, dzięki którym okulary nie spadają z twarzy nawet podczas ekstremalnych wspinaczek. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór okularów, które doskonale sprawdzają się przy aktywnościach outdoorowych, w tym wędrówkach i wspinaczkach górskich. Możesz zdecydować się na wersję klasyczną lub wybrać okulary z dodatkowym, elastycznym paskiem. W ofercie posiadamy także zaawansowane modele okularów lodowcowych zaprojektowanych z myślą o najbardziej wymagających wędrówkach górskich.

Okulary fotochromowe — wygodne rozwiązanie dla początkujących

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z górskimi wędrówkami, dobrym wyborem mogą okazać się okulary fotochromowe. To uniwersalne rozwiązanie stworzone z myślą o różnego rodzaju aktywnościach wykonywanych na świeżym powietrzu. Modele te są wyposażone w filtry UV, a fotochromowe soczewki przystosowują się do wysokości promieniowania, zmieniając jednocześnie głębię zaciemniania. W naszym sklepie proponujemy zróżnicowany wybór modeli fotochromowych, które różnią się możliwościami dostosowania w ramach poszczególnych kategorii ochronności.

Dlaczego okulary w górach niezbędne są zarówno latem, jak i zimą?

Według powszechnej opinii okulary przeciwsłoneczne nosi się wyłącznie latem, podczas pełnego nasłonecznienia. Warto jednak pamiętać, że w górach zarówno latem, jak i zimą, promieniowanie ultrafioletowe jest tak samo szkodliwe. Dlaczego okulary w górach zimą są tak samo niezbędne, jak i latem? Dlatego, że wbrew pozorom to właśnie zimą siatkówka jest najbardziej obciążona, co może doprowadzić do szybszego i poważniejszego jej uszkodzenia. Długotrwała ekspozycja na słońce w połączeniu z dodatkowym działaniem promieni słonecznych, odbijających się od powierzchni śniegu czy lodu, może spowodować uczucie dyskomfortu, a nawet – przy braku odpowiedniej ochrony – uniemożliwić swobodne poruszanie się w terenie. Okulary górskie powinny Ci zatem towarzyszyć w trakcie każdej wędrówki, niezależnie od pory roku.

Okulary w górach – zadbaj o swój komfort

Dostosowany do poziomu trudności wędrówki sprzęt, specjalistyczna odzież i obuwie oraz odpowiednio dobrane okulary górskie – to podstawowe elementy, które należy skreślić z listy przed rozpoczęciem wyprawy górskiej. Okulary nie powinny uciskać, być za ciasne, ale też za luźne – idealne dopasowanie wybranego modelu to w tym przypadku klucz do sukcesu. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi w naszej ofercie modelami okularów górskich. Postaw na połączenie kompleksowej ochrony przed promieniowaniem słonecznym i komfortu. Do zobaczenia na szlaku!