Jakie okulary przeciwsłoneczne w góry? Okulary na zimę i latoJakie okulary przeciwsłoneczne w góry? Okulary na zimę i lato Powrót

4 sierpnia 2021

Jakie okulary przeciwsłoneczne w góry? Okulary na zimę i lato

Jeżeli zdobywanie szczytów jest Twoją pasją, a po górach chodzisz bez względu na porę roku, na pewno zdajesz sobie sprawę, że istotnym elementem wyposażenia każdego górskiego piechura są okulary przeciwsłoneczne. Jakie okulary przeciwsłoneczne w góry wybrać? Które okulary sprawdzą się zimą, a które latem? Podpowiadamy!

Jakie okulary przeciwsłoneczne latem w góry?

To pytanie zadaje sobie wielu wielbicieli pieszych wędrówek po górach. Wybierając się na wycieczkę, na pewno pamiętasz o tym, aby zabrać wygodne buty, sportową odzież, prowiant i wodę. Jednak niezwykle ważna jest również ochrona Twoich oczu. W warunkach górskich promieniowanie ultrafioletowe jest dużo silniejsze i niesie one bardzo poważne zagrożenie zarówno dla Twojej skóry, jak i oczu. W górach promieniowanie wzrasta bowiem o 8% przy każdym kolejnym wzniesieniu o 1000 metrów. Dlatego też okulary w góry to absoluty must have każdego miłośnika wspinaczki. Aby odpowiednio zadbać o swój wzrok, powinieneś wybrać profesjonalne okulary z odpowiednim filtrem. Podstawowym kryterium będzie to, czy okulary posiadają filtr UV400 blokujący wszystkie promienie świetlne do długości 400 metrów gwarantując 100% ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym UVA i UVB. Jeśli już to sprawdzimy, warto zastanowić się nad kategorią soczewek, które oznaczane są numerami od 0 do 4, przy czym 0 oznacza przepuszczalność na poziomie 80-100 %, natomiast soczewki z kategorią 4 przepuszczają zaledwie 3-8% światła. W zależności więc od tego, czy planujemy wędrówkę w niższych partiach gór, czy będziemy wspinać się po lodowcu, powinniśmy dobrać odpowiednio przyciemnione okulary. Na szczytach lodowców, ze względu na bardzo wysokie nasłonecznienie niezbędne są okulary z kategorią 4 (sprawdź naszą ofertę okularów w technologii SUPER DARK 4 G-LENS). Wybierając się w góry warto rozważyć także opcję okularów z fotochromem, których soczewki rozjaśniają się i przyciemniają w zakresie od kat. 1 do kat. 3 w zależności od warunków atmosferycznych. Dzięki temu zyskujemy komfort widzenia oraz bezpieczeństwo w każdym momencie wędrówki, niezależnie od tego, czy niebo jest przez chwilę zachmurzone, czy wędrujemy w pełnym słońcu. W czasie wspinania, gdy nasze ręce zajęte są szukaniem punktu oparcia w skale lub w sztucznych ulepszeniach, takich jak łańcuchy i drabinki, wygodnym rozwiązaniem będą okulary przeciwsłoneczne z elastyczną gumką zamiast zauszników. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że okulary nie spadną nam z twarzy, nawet przy mocnych przechyleniach i silnym wietrze.

Jakie okulary przeciwsłoneczne zimą w góry?

Zimowe góry zachwycają swoim surowym pięknem, ale bywają również niezwykle niebezpieczne. Ośnieżone szlaki, lód i lawiny sprawiają, że w tym okresie w wyższe partie górskie zapuszczają się jedynie doświadczeni turyści. Jeżeli do nich należysz, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ekstremalne warunki wymagają odpowiedniego wyposażenia. Bielizna termoaktywna, odpowiednia odzież, raki, kijki, a nieraz także czekan – to elementy niezbędne podczas zimowych wypraw górskich. Nie należy bagatelizować również ochrony oczu, ponieważ to właśnie zimą narażone są one na największe niebezpieczeństwo. Jeżeli zastanawiasz się jakie okulary przeciwsłoneczne zimą w góry wybrać, poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Zacznijmy od tego, że góry są nieprzewidywalne jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Każdy kto wędruje po górach zna ich zmienną aurę – pojawiające się znikąd nagłe burze, ulewne deszcze i śnieżyce. Dlatego wybierając się zimą w góry konieczne jest zaopatrzenie się w niezbędne elementy wyposażenia, w tym okulary przeciwsłoneczne lub gogle. Przy słonecznej, suchej pogodzie, sprawdzą się okulary o niskiej przepuszczalności światła. W najwyższych partiach, na lodowcach konieczne są specjalistyczne okulary z kategorią 4 (sprawdź naszą ofertę okularów w technologii SUPER DARK 4 G-LENS). Produkty te posiadają maksymalnie ciemne soczewki, a dodatkowo często wyposażone są w boczne osłonki oraz elastyczne paski stosowane zamiennie z tradycyjnymi zausznikami. W niższych częściach gór, można rozważyć okulary fotochromowe lub z polaryzacją, dzięki czemu zyskamy lepszy kontrast widzenia. Warto zwrócić uwagę na to, aby okulary przeciwsłoneczne były wygodne: najlepsze będą modele, które mocno przylegają do głowy i nie przepuszczają wiatru, z regulowanymi noskami oraz końcówkami. Praktycznym rozwiązaniem są także okulary i gogle z powłoką hydrofobową, która zapobiega osadzaniu się wody na powierzchni soczewek. Krople swobodnie spływają, a my nie mamy zamazanego obrazu, co w tym wypadku jest szczególnie ważne.