Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na rower lub trening?Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na rower lub trening? Powrót

24 lutego 2023

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na rower lub trening?

Dlaczego warto zadbać o odpowiednie okulary dla sportowców?

Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze, biegasz czy wykonujesz inną aktywność fizyczną na dworze, odpowiednie okulary przeciwsłoneczne pozwolą Ci ochronić Twoje oczy. Co więcej, dzięki odpowiednio dobranym filtrom, są one w stanie poprawić kontrast, co sprawia, że dobra widoczność nie zostaje zachwiana nawet podczas bardzo słonecznych dni. Pozwoli Ci to na lepszą obserwację otoczenia i dopasowanie do niego intensywności treningu. Wybierając profesjonalne okulary dla sportowców, jesteś w stanie również zadbać o swoje oczy i zmniejszyć ryzyko powstania schorzeń będących następstwem szkodliwego promieniowania UV.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne do treningu?

Sprawdź, o jakie kwestie warto się zatroszczyć, wybierając okulary przeciwsłoneczne przeznaczone do treningów. Jeśli uwzględnisz te aspekty, na pewno kupisz model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

Kształt i rodzaj oprawek

Wybierając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do treningu, trzeba skupić się na kilku bardzo ważnych kwestiach. Pierwszą z nich (a jednocześnie tą najważniejszą) jest Twoja wygoda. Zwróć uwagę przede wszystkim na prawidłowe wyprofilowanie. Okulary powinny stabilnie trzymać się na twarzy nawet podczas intensywnego wysiłku. W efekcie skupisz się na ćwiczeniach i pozytywnych odczuciach wynikających z treningu, zamiast ciągle je poprawiać. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne są również elastyczne, lekkie oraz mają zwiększoną odporność na uszkodzenia. Przydatne mogą okazać się gumowe noski oraz zauszniki, które sprawią, że okulary nie będą się zsuwać i pozostaną stabilne przez cały trening. Jeżeli wybierasz okulary przeciwsłoneczne na rower, dobrym pomysłem będzie przymierzenie wybranego modelu razem z kaskiem. Tym sposobem sprawdzisz, czy oba elementy są właściwie dopasowane i obecność jednego nie obniża komfortu noszenia drugiego. Dzięki temu unikniesz sytuacji zdejmowania okularów podczas treningu za sprawą bólu czy dyskomfortu powodowanego naciskiem kasku. Wygoda użytkowania to podstawa!

Soczewki do okularów dla sportowców

Kolejną kwestią są spolaryzowane soczewki, które odfiltrowują promienie słoneczne, niwelując tym samym refleksy i poświatę. Dzięki nim zyskasz lepszą widoczność terenu bez obaw, że słońce oślepi Cię w najmniej spodziewanym momencie. Możesz wybierać soczewki w zależności od swoich potrzeb i panujących warunków atmosferycznych. Dzieli się je ze względu na ilość przepuszczanego światła według następujących kategorii:

  • kat. 0 – przepuszczalność światła 80-100%,
  • kat. 1 – przepuszczalność światła 43-80%,
  • kat. 2 – przepuszczalność światła 18-43%,
  • kat. 3 – przepuszczalność światła 8-18%,
  • kat. 4 – przepuszczalność światła 3-8%.

Kategoria 0 dotyczy szkieł transparentnych o najwyższym poziomie przepuszczalności światła. Są one idealne do jazdy w nocy i w warunkach o ograniczonej widoczności. Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed ciałami obcymi i zabrudzeniami, ale niekoniecznie przed słońcem. Kolejna kategoria z listy (1) opisuje soczewki, które najlepiej nosić podczas pochmurnych, deszczowych dni, kiedy warunki atmosferyczne nie są najlepsze. Zazwyczaj mają one żółtą barwę i tak jak pierwsze soczewki chronią oczy przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi i warunkami atmosferycznymi. Kategoria 2 uwzględnia okulary przeciwsłoneczne do treningu, chroniące oczy zarówno przed intensywnymi promieniami słonecznymi, jak i złymi warunkami atmosferycznymi. Sprawdzą się one idealnie podczas umiarkowanych warunków pogodowych. Następną kategorią (3) są okulary przeciwsłoneczne, np. na rower, które chronią oczy przed promieniami słonecznymi podczas letnich dni. Są one najczęściej wybierane ze względu na swoją uniwersalność. Soczewki z 4 kategorii sprawdzą się idealnie podczas ekstremalnych warunków, kiedy promienie słoneczne uniemożliwiają swobodną obserwację otoczenia. Będą zatem odpowiednie dla osób, które lubią ćwiczyć na zewnątrz słoneczne dni.

Kolory soczewek

Soczewki różnią się między sobą również w zależności od wybranego odcienia. Szare soczewki sprawdzą się idealnie dla osób, które potrzebują uniwersalnych okularów przeciwsłonecznych do treningu lub jazdy na rowerze. Dla bardziej wymagających polecamy okulary o brązowym lub bursztynowym odcieniu. Będą one odpowiednie dla zawodowych sportowców, lubiących uprawiać sport w intensywnym słońcu lub podczas pochmurnych dni. Dla tenisistów czy narciarzy rekomendowane są z kolei niebieskie soczewki, które nie tylko zachowują odpowiedni kontrast między barwami, ale przy tym znacznie wpływają na postrzeganie innych kolorów. Takim sposobem wszystkie barwy są bardzo wyraźne. Pełne zaangażowanie się w aktywność fizyczną będzie zatem znacznie łatwiejsze.

Warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość soczewek. Twardsze szkła sprawią, że oczy będą bezpieczne nawet w momencie, gdy mały odprysk czy kamyk uderzy w okulary. Dodatkowo nie porysują się one tak szybko, jak cieńsze szkła.

Wytrzymałość oprawki

Oprócz soczewek warto również zwrócić uwagę na oprawki, które sprawiają, że okulary dla sportowców spełniają swoje zadanie przez długi czas. Kształt oprawek to kwestia indywidualna, dlatego warto dobrać je wedle własnych potrzeb i upodobań. Sportowcy coraz częściej stawiają na nowoczesny design, wybierając modele łączące estetykę i funkcjonalność. Liczne dostępne do wyboru warianty wyglądają bardzo stylowo i można je z łatwością dopasować do większości treningowych strojów. Jeżeli zależy Ci na doskonałym przyleganiu do twarzy, wybierz opływowy kształt okularów. Możesz również sprawdzić, czy model bez dolnej ramki będzie dla Ciebie wygodny. Jest on coraz częściej wybieranym wariantem przez zawodowych sportowców i osoby, które cenią sobie wygodę i piękny wygląd okularów.

Rozmiar szkieł

Ważną kwestią jest również wielkość okularów. Aby lepiej chronić swoje oczy, postaw na większe modele. Inną kwestią jest uniwersalność okularów przeciwsłonecznych. Jeżeli cenisz sobie wygodę, zdecyduj się na modele umożliwiające swobodną wymianę soczewek. Wystarczy, że postawisz na zestaw szkieł odpowiednich na różne warunki pogodowe. To umożliwi Ci swobodną wymianę w dowolnej chwili. Zbędne okaże się wówczas kupowanie wielu różnych par okularów.

Jak wybrać okulary do biegania?

Równie ważnym tematem jest wybór okularów do biegania. Tutaj kwestia wygląda bardzo podobnie jak podczas przeglądania i porównywania modeli okularów przeciwsłonecznych na rower. Po pierwsze skup się na ich odpowiednim dopasowaniu do twarzy. Front oprawki powinien idealnie mieścić się między łukami brwiowymi i łukami kości jarzmowej. Okulary mają przylegać do twarzy, jednak z zachowaniem minimalnego odstępu, który sprawi, że soczewki nie będą parować. Dodatkowo okulary nie powinny uciskać skroni, ponieważ może to powodować ból głowy. Zarówno wśród okularów do biegania, jak i okularów przeciwsłonecznych do innego typu treningu możesz znaleźć modele z zausznikami i gumką lub tylko z gumką. Podczas biegania największą uciążliwością może okazać się ciągłe przesuwanie okularów. Zadbaj o to, skupiając się na ich odpowiednim dopasowaniu, które sprawi, że podczas biegania zamiast dyskomfortu odczujesz jedynie radość z przyjemnego treningu.

Ochrona wzroku to podstawa podczas przebywania na zewnątrz

Jak możesz zauważyć, niezależnie od rodzaju uprawianego sportu, każdy jest w stanie wybrać dla siebie odpowiednie okulary. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby angażować się w swoją ulubioną aktywność fizyczną nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Wybierz odpowiednie soczewki i wytrzymałe oprawki i sprawdź, w jak znacznym stopniu okulary są w stanie polepszyć jakość Twojego treningu!