Okulary polaryzacyjne czy fotochromowe?Okulary polaryzacyjne czy fotochromowe? Powrót

9 sierpnia 2022

Okulary polaryzacyjne czy fotochromowe?

Okulary to znakomity dodatek do różnych stylizacji i to nie tylko latem, ale przede wszystkim właściwa ochrona oczu przed negatywnymi konsekwencjami narażania ich na promienie słoneczne. Oparzenia rogówki, zapalenia spojówek, pogarszający się wzrok i wiele innych, nierzadko niezwykle poważnych chorób, to efekt zaniedbań i braku okularów. Brzmi groźnie, prawda? Jest jeden sposób, by tego uniknąć! Wystarczy postawić na dobrej jakości szkła! Obecnie na rynku bardzo popularne są okulary polaryzacyjne i fotochromy. Czym się charakteryzują i które z nich są lepsze? Jakie okulary wybrać i kiedy?

Okulary fotochromowe – jak działają?

Jaka jest istota działania szkieł fotochromowych? Okulary fotochromowe w widoczny sposób zmieniają się pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. Zwyczajnie ciemnieją. Co to oznacza dla naszych oczu? Okulary tego typu chronią je, uzależniając zabezpieczenie przed światłem od rodzaju oświetlenia, jego natężenia, a nawet kąta padania. Kiedy tylko zejdziemy ze strefy działania intensywnego światła, kolor szkieł wraca do pierwotnego. Im lepsze fotochromy, tym szkła robią się ciemniejsze, a więc zapewniają większą ochronę przed promieniami i szybciej powracają do pełnej przejrzystości. Projektowane są dzisiaj takie modele, które filtrują promienie UV, emitowane przez słońce i urządzenia wyposażone w podświetlone ekrany. Osoby, które cenią sobie atrakcyjny design, na pewno zwrócą uwagę na te szkła. Dostępne są w różnych kolorach, np. zielonym, szarym, brązowym.

Okulary fotochromowe – zastosowanie

W jakich sytuacjach sprawdzą się okulary fotochromowe? Polecane są szczególnie w przypadku aktywności na świeżym powietrzu. Wspinaczka, jogging, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer – fotochromy sprawdzą się podczas każdej aktywności. Wszystko dlatego, że tak szybko adaptują się do warunków pogodowych, które podczas sportu, trwającego na zewnątrz dłuższy czas czy w ogóle długotrwałego przebywania na słońcu, mogą bardzo szybko się zmieniać. Jedyną okolicznością, kiedy ich właściwości nie mogą zostać w pełni wykorzystane, jest jazda samochodem. Dlaczego? Szyby w aucie nie przepuszczają całego promieniowania UV, a to z kolei oznacza, że szkła fotochromowe nie są w stanie właściwie zareagować na światło. Trzeba jednak zaznaczyć, że technologia wciąż idzie do przodu. Obecnie projektowane są więc okulary fotochromowe, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą być z powodzeniem używane także przez kierowców i ich pasażerów.

Co nam daje polaryzacja w okularach?

Polaryzacja w okularach blokuje wiązki światła, które odbijają się od różnych powierzchni, np. śniegu, piasku czy wody. Okulary ze szkłami polaryzacyjnymi chronią nie tylko przed promieniami UV-A, ale też UV-B. Dzięki temu oczy nie są narażone na podrażnienia, a my nie odczuwamy dyskomfortu w trakcie przyglądania się otoczeniu – bez względu na to, jak intensywne jest w danym momencie światło, padające na wszystko wokół nas. Sam ten fakt znacząco odróżnia okulary polaryzacyjne od standardowych okularów przeciwsłonecznych. Oczy po prostu mniej się męczą. Nie jest to jednak jedyna różnica. Dla wielu osób ważną kwestią będzie z pewnością fakt, że okulary polaryzacyjne nie zniekształcają barw. Wręcz przeciwnie – sprawiają, że otaczający nas świat wydaje się być bardziej kolorowy, barwy są nasycone. W zwykłych okularach z ciemnymi szkłami na takie efekty nie możemy liczyć.

Okulary polaryzacyjne – dla kogo?

Co nam daje polaryzacja w okularach? Komfort i bezpieczeństwo naszym oczom. A tego potrzebujemy w różnych okolicznościach, dlatego okulary ze szkłami polaryzacyjnymi doceni praktycznie każdy. Specjalną grupą użytkowników, którzy na pewno chętnie postawią na szkła tego rodzaju, są osoby aktywne fizycznie, np. uprawiające sporty wodne, w trakcie których niemałe zagrożenie stanowią odblaski, odbijające się od tafli wody, lub sporty zimowe. Światło odbijające się od śniegu uderza w nasze oczy z pełnym impetem. Warto tym samym zaopatrzyć się w specjalną ochronę. Każdy, kto dużo czasu spędza na zewnątrz, z pewnością doceni właściwości takich okularów. Kiedyś większość dostępnych modeli miała sportowy design. Dzisiaj produkuje się okulary w różnych wzorach i o różnych kolorach szkieł. Wybór asortymentu jest naprawdę spory, dzięki czemu okulary dopasujemy do naszego indywidualnego stylu.

Zastanawiając się nad tym, jakie okulary wybrać, stawiajmy na wysoką jakość szkieł. Zarówno fotochromy, jak i okulary polaryzacyjne to akcesoria z wyższej półki, które zapewniają tak potrzebną nam ochronę narządu wzroku, codziennie narażonego na szkodliwe działanie promieni słonecznych i to przez cały rok.