Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – dlaczego warto?Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – dlaczego warto? Powrót

3 lutego 2023

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – dlaczego warto?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – dlaczego należy je nosić?

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a słońce coraz śmielej opala nasze twarze, to czas by zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Rodzice pamiętają, że podczas kąpieli słonecznych należy smarować skórę dziecka kremem z filtrem, a głowę chronić czapką. Niestety często zapomina się o oczach lub korzysta się z okularów wątpliwej jakości. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne – zarówno te dla dzieci, jak i dorosłych muszą być wyposażone w filtr UV. Warto pamiętać, że szkodliwe promieniowanie dociera nie tylko w słoneczne dni. Jesteśmy wystawieni na ekspozycję słoneczną nawet wówczas, gdy na zewnątrz jest pochmurno. Należy zapewnić sobie odpowiednią ochronę bez względu na panujące na zewnątrz warunki. Wzrok to bowiem najważniejszy zmysł, o który trzeba szczególnie dbać. Licznych chorób oczu spowodowanych przez promieniowanie UV można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy korzystać z dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych posiadających filtr UV. Na okularach dla dzieci i młodzieży nie można oszczędzać lub – co gorsza – kupować im modeli, które nie zapewniają żadnej ochrony przeciwsłonecznej, a jedynie atrakcyjnie wyglądają. Od najmłodszych lat warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci nie tylko chronią przed promieniowaniem UVA i UVB, ale także stanowią barierę przed nagłymi i oślepiającymi blaskami światła.

Filtr UV – co to jest?

Skrót UV oznacza ultrafiolet i określa niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 100 nm do 400 nm. Te z kolei możemy podzielić na: UVA oraz UVB. Duża ekspozycja na promieniowanie UV może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, zaćmy, a w skrajnych przypadkach zapalenia rogówki. Poniżej skrótowo przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy promieniowaniami UV.

  • UVA – charakteryzuje się największą długością fali oraz przedostaje się najgłębiej do warstw skóry, sprawiając, że znacznie szybciej się ona starzeje. Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, dlatego warto nieustannie chronić się przed nim, nosząc okulary przeciwsłoneczne nie tylko w lecie.
  • UVB to promieniowanie, z którym do czynienia mamy najczęściej podczas opalania. To promieniowanie powoduje, że po częstej i długiej ekspozycji na słońce skóra jest narażona na bolesne oparzenia, a w najgorszym wypadku nowotwory skóry.

Od kiedy dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne?

Dzieci po 3. roku życia zazwyczaj noszą już okulary słoneczne. W wieku 3-4 lat nie występuje już ryzyko zakłócenia rozwoju zdolności poznawczych narządu wzroku. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci są wręcz wskazane. Podczas słonecznych dni i aktywności na świeżym powietrzu zwiększają komfort i sprawiają, że dziecko nie mruży oczu i nie jest oślepiane powodującymi dyskomfort odblaskami światła.

Ochrona wzroku przed promieniowaniem UV jest kluczowa w kwestii troski o wzrok najmłodszych. Okazuje się, że nie każde okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, jak również te dla dorosłych posiadają odpowiednie filtry. To, że dany model posiada oznaczenie „UV”, nie sprawia, że spełniający wymogi filtr został zastosowany. Warto więc do wyboru odpowiednich okularów podchodzić świadomie, zapoznając się z ich pełną specyfikacją.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Wielu producentów dostępnych na rynku modeli okularów przeciwsłonecznych wykorzystuje marketingowe zabiegi, by przykuć uwagę dziecka i rodzica. Z założenia okulary dla dzieci mają wówczas przede wszystkim dobrze wyglądać, a nie chronić oczy. Modne grafiki z postaciami z bajek przyciągają wzrok, jednak ich zakup z perspektywy czasu jest stratą pieniędzy. Aby zapobiec stracie pieniędzy na niespełniający oczekiwań produkt, warto pamiętać, że modele wyposażone w filtr UV i inne parametry ochronne posiadają specjalne oznaczenia na okularach. Oto najważniejsze z nich.

  • Naklejka CE – okulary przeciwsłoneczne opatrzone naklejką CE to gwarancja, że dany produkt spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej.
  • Kategoria przepuszczalności – informuje o tym, ile dane okulary przepuszczają światła. Im wyższa wartość, tym przepuszczalność światła mniejsza. Najpopularniejsze okulary posiadają kategorię 3 – przepuszczają od 8 do 18% światła i doskonale sprawdzają się podczas słonecznych i bezchmurnych dni.
  • Moc filtra UV – optycy zaznaczają, że najskuteczniejszy filtr, jaki chroni wzrok to filtr UV 400, który w znacznym stopniu odbija szkodliwe promieniowanie i gwarantuje wysoki komfort. Oznaczenie mocy filtra można przeważnie znaleźć po wewnętrznej stronie oprawek.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla 3-latka?

Od kiedy dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne? Już 3-latki noszą modele przeznaczone dla najmłodszych. Jeśli natomiast zapytamy dziecko w tym wieku, jakie okulary przeciwsłoneczne mu się podobają, z pewnością poznamy opinię na temat koloru oprawek i wielkości szkieł. Rolą rodziców jest jednak, by okulary przeciwsłoneczne dla małego dziecka w wieku 3 lat gwarantowały skuteczną ochronę wzroku, a dopiero po spełnieniu tego warunku można dbać o to, by atrakcyjnie wyglądały i podobały się dziecku. W przypadku najmłodszych to szczególnie ważne, ponieważ oczy dziecka są dużo bardziej wrażliwe niż oczy dorosłych. Mają bowiem szersze źrenice, a soczewka oka jest praktycznie przezroczysta. Oznacza to, że do siatkówki dociera więcej szkodliwego promieniowania (u dzieci przed pierwszym rokiem życia to aż 90% promieni UVA i 50% promieni UVB). W kwestii troski o oczy dzieci należy wiedzieć, że tzw. pigmentacja soczewki to proces trwający wiele lat. Oznacza to, że już od najmłodszych lat należy dbać o wzrok dzieci, stosując profesjonalną ochronę, np. w postaci okularów słonecznych.

Jakie okulary dla niemowlaka?

Dziecko tuż po urodzeniu dopiero doskonali zdolność intencjonalnego mrużenia oczu w przypadku odczuwania dyskomfortu, jednak źrenice samoistnie się rozszerzają, tworząc promieniom słonecznym bezpośrednią drogę do wnętrza oka. Właśnie dlatego już na tym etapie rozwoju należy zadbać o ochronę oczu. Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka, należy postawić na lekkie, wygodne, odporne na uszkodzenia oraz dopasowane do twarzy dziecka modele. W przeciwnym razie mogą się zsuwać z twarzy lub uciskać. Brak komfortu sprawia, że dziecko niechętnie nosi okulary, które służą zapewnieniu mu należytego zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem. Najlepszym wyborem dla maluszków są okulary słoneczne z wygodnym paskiem wykonanym z gumy. Zapewniają doskonałe dopasowanie do twarzy oraz zabezpieczenie przed zniszczeniem w następstwie upadku, co często ma miejsce podczas zabawy.

W ofercie GOG Eyewear znajdują się modele okularów przeciwsłonecznych dla najmłodszych, które doskonale dopasowują się do twarzy dziecka, a przy tym są lekkie, miękkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Specjalnie opracowanie zauszniki gwarantują komfort i bezpieczeństwo podczas codziennego noszenia.

Mamy nadzieję, że niniejszy wpis okazał się przydatny i dostarczył wartościowych informacji w zakresie okularów przeciwsłonecznych dla dzieci!