Ślepota śnieżna i inne zagrożenia dla oczuŚlepota śnieżna i inne zagrożenia dla oczu Powrót

11 października 2022

Ślepota śnieżna i inne zagrożenia dla oczu

Śnieżna ślepota – czym dokładnie jest?

Śnieżna ślepota wbrew mylącej nazwie, wcale nie prowadzi do trwałej utraty wzroku. Niemniej jednak jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, której towarzyszy nie tylko ból oka, ale również inne objawy mogące sprawiać ogromny dyskomfort. Wynikają one bowiem z poparzenia nabłonka rogówki oraz bardzo silnego zapalenia spojówek. Zapewne każdy doświadczył kiedyś w mniejszym bądź większym stopniu oparzenia słonecznego na skórze i nie chciałby doznać tej samej dolegliwości w obszarze narządu wzroku. Warto podkreślić, że tkanki budujące oko są o wiele bardziej delikatne i praktycznie samoistnie nie są w stanie wytworzyć żadnej ochrony przed szkodliwym czynnikiem, jakim jest słońce. Skóra produkuje natomiast chociażby melaninę, która szczególnie w przypadku osób posiadających ciemną karnację, jest w stanie w pewnym stopniu zapewnić ochronę. Nie zwalnia to oczywiście z obowiązku używania kremów z filtrem, gdyż każda dawka promieniowania ultrafioletowego może być szkodliwa dla ludzkiego organizmu.

Śnieżna ślepota – kiedy szczególnie zagraża jej wystąpienie?

Zagrożenia dla oczu występują w zasadzie wszędzie. Są nimi nie tylko wysokie dawki promieniowania UV, ale również inne czynniki atmosferyczne, takie jak np. silny wiatr. Dlaczego więc śnieżna ślepota to zjawisko szczególnie często występujące u osób, które wędrują po górach lub uprawiają sport na dużych wysokościach nad poziomem morza? Spowodowane jest to głównie tym, że śnieg ze względu na swoją białą barwę, odbija nawet do 85% promieniowania ultrafioletowego. Również dawka i siła jego docierania do powierzchni ziemi zwiększa się wraz z wysokością. Czynniki te sprawiają, że jasne słońce daje znać o swojej obecności zdecydowanie szybciej w górach, niż na nizinach. Dlatego też bardzo ważne jest zaopatrzenie się przed tego typu wyprawami w krem z filtrem oraz specjalne okulary przeciwsłoneczne lub gogle dedykowane osobom uprawiającym sporty wysokogórskie.

Jakie objawy daje śnieżna ślepota?

Śnieżna ślepota faktycznie może powodować tymczasowe zaburzenia widzenia. Nie jest to całkowita utrata wzroku, ale np. rozmyty obraz i zacieranie się konturów nawet znajdujących się w pobliżu przedmiotów. Jedynie w bardzo ostrych przypadkach przebiegu choroby może dojść do upośledzenia w widzeniu barw lub niemalże całkowitego oślepnięcia, które jednak mija po upływie pewnego czasu. Do innych objawów tejże dolegliwości należy także silny ból oka oraz w konsekwencji również głowy. U osoby dotkniętej ślepotą śnieżną można zaobserwować spore zaczerwienienie oczu oraz opuchnięte powieki. Dotknięty schorzeniem cierpi na światłowstręt i ma uczucie tzw. piasku pod powiekami. Dodatkowo pojawia się łzawienie, a każdy ruch gałek ocznych bądź mrugnięcie powoduje silny dyskomfort. Mogą wystąpić także nieprzyjemne objawy w postaci skurczów powiek wywołanych przez ból. Objawy te powinny stanowić wystarczający dowód na to, że nie warto ryzykować i tracić przyjemność z górskiej wycieczki przez zlekceważenie konieczności ochrony wrażliwych okolic oczu.

Jak złagodzić ból oka oraz inne dolegliwości spowodowane przez wystąpienie ślepoty śnieżnej?

Gdy niestety dojdzie już do powikłania po wystawieniu oczu na silne promieniowanie słoneczne, jakim jest śnieżna ślepota, warto podjąć następujące działania natychmiast po wystąpieniu objawów. Ból oka i inne dolegliwości mogą stać się bowiem dla chorego niesamowicie uciążliwe, a ich lekceważenie spowoduje jedynie ich nasilenie. Należy zatem umieścić możliwie szybko osobę dotkniętą ślepotą śnieżną w zacienionym miejscu, do którego nie dociera promieniowanie ultrafioletowe. Unikanie czynników takich jak jasne słońce bądź inne, nawet sztuczne źródła światła jest tutaj kluczowe. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zaklejenie oczu opatrunkami, aby dodatkowo zapewnić kompletny brak przedostawania się promieni słonecznych do okolic oczu. Ulgę w bólu i zmniejszenie opuchlizny mogą przynieść zimne okłady. W miarę możliwości dostępu do leków pomocne mogą okazać się środki przeciwbólowe. Nawet po ustąpieniu wszystkich objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z okulistą. Specjalista przy pomocy dokładnego i profesjonalnego sprzętu sprawdzi, czy nie doszło do poważniejszych obrażeń i zaleci odpowiednie kroki dalszego postępowania.

Zagrożenia dla oczu – jak im zapobiegać?

Aby skutecznie zapobiec wystąpieniu schorzeń takich jak m.in. śnieżna ślepota, warto zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną oczu. Najprostszą metodą może być w tym przypadku dobranie odpowiednich do danej sytuacji okularów lub gogli z najwyższą kategorią przyciemnienia soczewek. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Okulary nabyte z niesprawdzonego źródła mogą wręcz przyczyniać się do stworzenia zagrożenia dla oczu. Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby posiadały one skuteczność potwierdzoną certyfikatem. W przeciwnym razie może okazać się, że okulary wcale nie zapewniały ochrony, a wręcz przeciwnie – przyczyniły się do powstania większych obrażeń. Sytuacja taka może mieć miejsce, bowiem mocno przyciemnione szkła bez filtra powodują rozszerzanie się źrenic, przez co dociera do nich jeszcze więcej światła. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że ochronę należy stosować nie tylko w momencie, gdy na niebie pojawi się jasne słońce. Promieniowanie UV dociera na ziemię cały czas i może okazać się bardzo silne nawet wtedy, gdy występuje spore zachmurzenie.

Na jakie inne zagrożenia dla oczu należy uważać?

Śnieżna ślepota to niejedyne zagrożenie, na jakie oczy są narażone w czasie górskich wędrówek lub innych form spędzania wolnego czasu. Wiatr również nie wpływa pozytywnie na narząd wzroku. Powietrze niosące ze sobą różnego rodzaju pyłki lub drobinki piasku uszkadza film łzowy i powoduje przesuszenie. Podobnie dzieje się w przypadku długotrwałego przebywania w otoczeniu o niskiej wilgotności lub dużym zanieczyszczeniu.

Ból oka i zapalenie spojówki może wywołać nawet przetarcie go brudną ręką, dlatego kwestie higieny i regularnego mycia dłoni też są bardzo ważne w podróży. Nie warto oczywiście rezygnować z żadnej aktywności tylko ze względu na zagrożenia dla oczu. Należy jednak zadbać o odpowiednią ochronę narządu wzroku, wybierając okulary lub gogle dostosowane do sytuacji, w jakiej będą używane i posiadające filtr przeciwsłoneczny potwierdzony odpowiednim certyfikatem. Ponadto zadbanie o właściwą higienę i nawilżanie oczu kroplami podczas przebywania na suchym powietrzu to kluczowe zasady, których przestrzeganie znacznie przyczyni się do zadbania o zdrowie narządu wzroku.