Kolor soczewki to nie tylko kwestia gustuKolor soczewki to nie tylko kwestia gustu Powrót

3 lutego 2023

Kolor soczewki to nie tylko kwestia gustu

Jakie soczewki wybrać?

Każdy sportowiec wie, że wyposażenie i strój mają ogromne znaczenie w kwestii wygody, efektywności i bezpieczeństwa treningu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które uprawiają sport na zewnątrz – są to zatem między innymi biegacze, kolarze czy wspinacze górscy. W tym wypadku szczególną rolę odgrywają dobrze dobrane okulary, które chronią oczy i ich wrażliwe okolice przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także poprawiają widoczność w trudnych warunkach pogodowych. Swoje zadanie mogą jednak spełniać tylko wtedy, gdy są odpowiednio dopasowane. Czym kierować się przy wyborze okularów? Przedstawiamy najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę.

Rodzaj filtra UV

Wybór odpowiedniego filtra UV pomaga zabezpieczyć wzrok przed szkodliwym i nieprzyjemnym działaniem promieni słonecznych. Dobrze dobrany filtr nie tylko ochroni oczy przed promieniowaniem, ale także polepszy widoczność w bardzo jasne dni. To kluczowe aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych. Dotyczy to zarówno specjalistycznych okularów sportowych, jak i zwykłych – np. do jazdy samochodem. Filtry UV dzielimy na kategorie, w zależności od rodzaju ochrony, jaką zapewniają. Są to:

  • kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła,
  • kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła,
  • kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła,
  • kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła,
  • kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła.

Rodzaj soczewki

Ze względu na rodzaj, soczewki możemy podzielić na następujące.

  • Soczewki polaryzacyjne – soczewki okularowe wyposażone w filtr, który blokuje poświatę i odblask, przepuszczając do oka wyłącznie pionowe promienie światła. Polaryzacja pomaga uniknąć oślepiającego światła, które odbija się od innych pojazdów czy powierzchni.
  • Soczewki fotochromowe – specjalny rodzaj soczewek, które reagują na intensywność światła. Przyciemniają się pod wpływem promieni słonecznych, a w przypadku braku słońca na powrót jaśnieją. Bez względu na ilość docierającego światła, zawsze jednak blokują promienie UVA i UVB.
  • Soczewki lustrzane – soczewki, które całkowicie odbijają światło. Posiadają bardzo cienką powłokę, która blokuje odblask docierający do oczu. Ich noszenie zaleca się szczególnie w bardzo jasne dni, a także w warunkach zimowych czy wysokogórskich.

Barwa soczewki

Kolejnym ważnym czynnikiem, który trzeba uwzględnić podczas wyboru okularów, jest kolor soczewki. To po prostu odcień szkła okularów. Zabarwienie może być jednolite lub gradientowe. Soczewki okularowe występują w bardzo szerokiej gamie kolorów – od czarnych, przez niebieskie, aż po różowe. Każda barwa odpowiada za inny efekt, który ostatecznie zawsze ma na celu polepszenie widzenia. Konkretny wariant należy dopasować do warunków atmosferycznych oraz rodzaju uprawianej aktywności. Dla przykładu – soczewki brązowe sprawdzą się świetnie w jasne i słoneczne dni, natomiast różowe są odpowiednie do jazdy na rowerze przy słabym oświetleniu.

Kolor soczewki – co oznacza?

Soczewki okularowe posiadają różne kolory – w zależności od funkcji, jaką pełnią. Ich barwa wpływa na widoczność oraz poziom ochrony, jaką zapewniają. Niektóre soczewki wzmacniają kontrast, inne natomiast redukują odblask. Aby wiedzieć, jaką barwę wybrać, warto zapoznać się z charakterystyką tych najpopularniejszych. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po barwach soczewek i rezultatach, jakie zapewniają. Dzięki niemu dowiesz się, jaki kolor soczewki sprawdzi się w konkretnych warunkach pogodowych.

Czarne i szare

Czarne soczewki zmniejszają ilość światła docierającego do oka, w związku z czym sprawdzają się świetnie w bardzo jasne i słoneczne dni. Zapobiegają zmęczeniu oczu. Nie zniekształcają obrazu ani kolorów. To łączy je z soczewkami szarymi, które są bardzo neutralne i zachowują rzeczywisty kontrast. Dzięki temu zapewniają obraz możliwie jak najbardziej zbliżony do prawdziwego. Są bardzo komfortowe i nadają się do codziennego użytku. Ze względu na swój minimalistyczny wygląd, szare soczewki pasują też do codziennych stylizacji i nie wyróżniają się tak jak np. soczewki okularowe niebieskie czy różowe.

Brązowe

Soczewki w kolorze brązowym zapewniają doskonały filtr dla światła niebieskiego i zielonego. Dzięki temu poprawiają jasność, ostrość i kontrast. Łagodzą też barwy, w związku z czym niwelują zmęczenie oczu. Sprawdzają się świetnie w każdych warunkach, a przede wszystkim w pochmurne dni czy na słabo oświetlonych terenach. Nadają się więc dobrze np. do wędrówek po lesie. Jeżeli są bardzo ciemne, mogą też chronić przed słońcem. Stanowią ponadto dobry wybór dla wędkarzy, ponieważ ograniczają światło odbijające się od powierzchni wody. Sięgać po nie mogą również kierowcy, którym zależy na ostrzejszej i lepszej widoczności. Brązowe soczewki wzmacniają bowiem odbiór świateł sygnalizacyjnych i oznakowania.

Zielone

Zielony kolor soczewki zmniejsza jasność, niweluje cienie i poprawia kontrast. Neutralizuje kolory, przez co sprawia, że obraz jest bardziej stonowany i mniej męczy oczy. Dobrze eliminuje odblask w słoneczne dni. Zielone soczewki równie dobrze sprawdzają się także w pochmurne dni. Nie nadają się jednak do jazdy samochodem, gdyż nie uwydatniają kolorów, co ma znaczenie np. przy rozpoznawaniu znaków lub sygnalizacji świetlnej. Są za to idealne na jesień, kiedy na dworze ciągle jest jasno, ale słońce nie świeci aż tak intensywnie jak w letnie dni.

Żółte

W przypadku soczewek żółty to kolor, który zwiększa widoczność w sytuacji słabego nasłonecznienia. Sprawdza się świetnie w trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas deszczu czy mgły. To także dobry wybór, jeśli uprawiasz sport o świcie lub o zmierzchu. Blokując niebieskie światło, żółte soczewki okularowe poprawiają ostrość widzenia oraz postrzeganie głębi i odległości. Dzięki temu odciążają oko i zmniejszają jego zmęczenie. Nadają się np. do jazdy na nartach czy kolarstwa górskiego. Sięgać po nie mogą również kierowcy – szczególnie w pochmurne, mgliste dni. Nie należy stosować ich jednak, kiedy na zewnątrz jest bardzo słonecznie i jasno.

Pomarańczowe

Pomarańczowe soczewki to kolejny bardzo dobry wybór na pochmurne dni. Stanowią rozwiązanie pośrednie między soczewkami żółtymi i brązowymi. Podobnie jak żółte, sprawdzają się zawsze, gdy dostęp do światła jest utrudniony. Zapewniają prawidłowy kontrast i chronią przed promieniowaniem czerwonym. Nadają się do jazdy na rowerze, na nartach czy na snowboardzie. Z soczewkami brązowymi łączy je natomiast fakt, że wzmacniają ostrość koloru czerwonego, w związku z czym są polecane kierowcom. Warto mieć je pod ręką zwłaszcza wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje i widoczność jest ograniczona.

Złote

Złote soczewki to rozwiązanie pomiędzy żółtym i brązowym. Świetnie podkreślają głębię i sprawdzają się przy słabym oświetleniu. To dobry wybór na pochmurne dni. Tego typu soczewki nadają się m.in. do biegania, kolarstwa czy pieszych wędrówek. Mogą być też używane przez kierowców. Jeśli barwa złotych soczewek jest ciemna, można po nie sięgnąć w słoneczne dni. Jeżeli natomiast odcień jest jasny, lepiej unikać ich w dni, kiedy mamy do czynienia z dużym natężeniem światła.

Różowe

Różowe soczewki okularowe poprawiają kontrast, redukują zmęczenie oczu i zwiększają ostrość widzenia. Poprawiają też głębię widzenia i są bardzo komfortowe w noszeniu. Sprawiają, że naturalne barwy wydają się bardziej wyraziste, w związku z czym stanowią dobry wybór na pochmurne, ciemne dni. Polecane są osobom, które praktykują wspinaczki górskie. Nadają się również do jazdy samochodem przy słabym oświetleniu lub trudnych warunkach atmosferycznych jak np. mgła, zmierzch, świt. Kierowcy powinni jednak unikać różowych soczewek o czerwonym zabarwieniu. Róż nie sprawdzi się ponadto, gdy na zewnątrz jest bardzo słonecznie i jasno.

Niebieskie i fioletowe

Okulary wyposażone w soczewki niebieskie i fioletowe polepszają postrzeganie zielonych barw na niebieskim tle, w związku z czym poprawiają kontrast widzenia. Redukują odblaski i wspierają w dostrzeganiu konturów, dzięki czemu oczy męczą się znacznie mniej i wolniej. Są więc odpowiednie dla kolarzy, narciarzy oraz biegaczy. Sprawdzają się dobrze przy zmiennych warunkach atmosferycznych, należy ich jednak unikać przy bardzo dużym nasłonecznieniu. Nie nadają się też do jazdy samochodem, gdyż zmieniają postrzeganie kolorów, co może negatywnie wpływać na natychmiastowe reakcje kierowcy.

Srebrne

Ten wariant soczewek ogranicza odblaski i sprawia, że kolory są bardziej wyraziste. Srebrne soczewki okularowe działają podobnie jak szare i czarne – świetnie sprawdzają się w różnych warunkach oświetleniowych. Podobnie jak soczewki lustrzane, nadają się do uprawiania sportu w bardzo jasne dni lub w warunkach wysokogórskich. Wszystko dlatego, że dobrze chronią przed oślepiającym światłem. Dość wiernie oddają przy tym kolory i zapewniają oczom doskonałą ochronę. Nie należy ich jednak stosować podczas jazdy samochodem.

Przezroczyste

Przezroczyste modele nie wpływają na jakość widzenia i nie przekształcają kolorów. Sprawdzają się w nocy i w pochmurne dni – należy ich za to unikać, gdy świeci intensywne słońce. Chronią oczy głównie przed kurzem, owadami, wiatrem i promieniami UV. To dobry wybór dla kolarzy i biegaczy. Warto mieć je pod ręką szczególnie w dni o umiarkowanym nasłonecznieniu i zachmurzeniu, gdy chcesz zabezpieczyć oczy, ale nie musisz martwić się trudnymi warunkami pogodowymi.

Kolor soczewki w okularach sportowych i przeciwsłonecznych ma niebagatelny wpływ na komfort i zdrowie oczu. Przed wyborem konkretnego modelu okularów warto zapoznać się więc ze specyfikacją poszczególnych barw soczewek.

Mamy nadzieję, że wpis okazał się pomocny!